Krem + kwas hialuronowy na zmarszczki

Kwas hialuronowy, zwany inaczej „eliksirem młodości” znajduje coraz szersze zastosowanie w kosmetyce. Dotychczas stosowali je jedynie lekarze medycyny estetycznej w postaci żelu wstrzykiwanego w tkanki skórne. Dziś dostępny jest jako składnik kremów przeciwzmarszczkowych, dostępnych niemalże w każdej aptece

Kwas hialuronowy krem – skuteczność i działanie

W aptekach można dziś nabyć gotowe kremy przeciwzmarszczkowe dostosowane do potrzeb skóry w różnym wieku. Kwas hialuronowy jest substancją występującą naturalnie w organizmie każdego człowieka. Jego wysokie właściwości pozwalają więc nie tylko na leczenie estetyczne, ale również na leczenie procesów nowotworowych i wielu innych dolegliwości. Czy jeśli jednak kwas ten nie zostaje podany bezpośrednio do tkanki, to czy wciąż jest skuteczny?

Zdecydowanie tak. Kwas wykazuje wysokie właściwości pozwalające mu na przedostanie się do głębokich warstw skóry. Nie będzie jednak stanowił wówczas tymczasowego wypełniacza, ale dzięki swoim właściwościom wiążącym wodę doskonale sprawdzi się jako substancja nawilżająca, więc jednocześnie również uelastyczniająca.

Jak pozyskuje się kwas hialuronowy, który obecny jest w kremach?

Dawniej pozyskiwano go od zwierząt, w tym między innymi od rekinów. Proces ten był jednak dość żmudny, ponieważ pobrana substancja wymagała szeregu przygotować i procesów chemicznych, które pozwalałyby wyodrębnić z niej czysty kwas. Dziś pozyskuje się go od bakterii z grupy Streptococcus equi.

Czy krem i kwas hialuronowy to odpowiednie połączenie?

To pytanie często zadają pacjenci, którzy zastanawiają się, czy kwasu hialuronowego nie powinno się używać jedynie w czystej postaci. Mogłoby się wydawać, że oferta producentów jest mocno naciągnięta i sprowadza się jedynie do tanich chwytów marketingowych, ale okazuje się, że kremy te bywają naprawdę skuteczne. Można przygotować je również samodzielnie. Kwas nie jest groźny, więc ryzyko powikłań i wystąpienia reakcji alergicznych jest minimalne. W dobrych sklepach hialuron dostępny jest w czystej postaci. Wystarczy w odpowiednich proporcjach połączyć go ze swoim ulubionym kremem przeciwzmarszczkowym, aby wzmocnić jego działanie.

Jakie funkcje w organizmie pełni kwas hialuronowy?

Odpowiada przede wszystkim za właściwy poziom nawilżenia skóry. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego może związać aż 250 cząsteczek wody. Kiedy wraz z wiekiem jego poziom w organizmie zaczyna spadać, następuje destrukcja włókien kolagenowych, które odpowiadają za elastyczność i sprężystość skóry. Efektem tego jest jej natychmiastowe osłabienie kondycji, wysuszenie, szorstkość oraz zwiotczenie. Uzupełnianie niedoboru kwasu pozwala tego uniknąć.

W jakim wieku można zacząć stosować kwas hialuronowy krem?

Specjaliści nie podają dokładnego pułapu wiekowego. Osoby w młodym wieku powinny raczej od niego stronić. Ich skóra wykazuje bowiem wówczas wysokie właściwości autoregeneracji. Po kremy z kwasem hialuronowym lub kwas w czystej postaci powinny sięgać osoby dojrzałe, które zauważają u siebie widoczne procesy starzenia się, świadczące o agresywnym spadku poziomu kwasu w organizmie. Zarówno kremy, jak i wypełniacz hialuronowy może przynieść zaskakująco dobre i trwałe efekty.

Bibliografia

1. Roenigk H.H.Jr., Treatment of the Aging Face, 1995
2. Liang M.D., Narayanan K., Method for removing skin wrinkles, 1990

1 odpowiedzi do “Krem + kwas hialuronowy na zmarszczki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *