Jak powstają zmarszczki mimiczne ust?

Mimiczne zmarszczki ust powstają w wyniku ich wzmożonej aktywności mięśniowej. Aby dowiedzieć się o nich więcej, warto najpierw poznać ich dokładną budowę.

Dookoła szpary ust rozciąga się mięsień okrężny, który stanowi ich podstawę. Pełni swoistą rolę zwieracza. Kąciki ust z kolei zakończone są węzłami mięśniowymi, od których biegną włókna w obu wargach przeplatając się z mięśniem strony przeciwnej. Mięsień okrężny bierze udział we wszystkich procesach, w których uczestniczą usta – jedzenie, picie, mowa, mimika. Odpowiada również za ich kształt.

Zmarszczki mimiczne ust – jak powstają?

Mimiczne zmarszczki, powstają na twarzy wszędzie tam, gdzie zlokalizowane są mięśnie, więc również w okolicach ust. Można zaobserwować je jako pionowe bruzdy otaczające górną i dolną wargę. Jakie ruchy je wywołują? Głównie tworzenie „dzióbka” przy piciu z użyciem słomki, paleniu papierosów, całowaniu. Mięsień okrężny wciąż jest wówczas narażony na kurczenie oraz rozkurczanie. Wraz z wiekiem w organizmie zaczynają zanikać pewne substancje, które odpowiedzialne są za elastyczność, jędrność i plastyczność skóry twarzy. Wówczas miejsca załamania podczas pracy mięśniowej stopniowo przestają wracać do swojej pierwotnej formy. Rysy są coraz mocniej zarysowane a bruzdy coraz głębsze i bardziej widoczne.

Zmarszczki mimiczne ust – jak im zapobiegać?

Najprostszym sposobem na to, aby uniknąć zmarszczek palacza byłoby zupełne ograniczenie mimiki twarzy. Jest to jednak niemożliwe, ponieważ przy codziennym funkcjonowaniu człowiek nie zwraca uwagi na swoją gestykulację mięśniową i potrafi nad nią zapanować. Właśnie dlatego już w młodym wieku warto wdrożyć odpowiednie metody zapobiegawcze, które są alternatywą dla zaprzestania mimiki.

Gimnastyka

Skóra twarzy zaczyna starzeć się już od 25 roku życia. Już wtedy należy więc wdrożyć swoje codzienne nawyki odpowiednie ćwiczenia gimnastyczne. Polegają one między innymi na napinaniu mięśni i rozciąganiu zmarszczek, na przykład poprzez „przepychanie” powietrza wewnątrz ust.

Masaże

Dla poprawienia krążenia w obrębie ust zaleca się wykonywanie częstych i regularnych masaży. Można to robić nawet codziennie, podczas demakijażu lub wieczornej toalety. Kolistymi ruchami przez około dwie lub trzy minuty, masujemy twarz, w tym również mięśnie zlokalizowane wokół ust. Masaż można wykonać z użyciem olejku – zobacz jakie oleje poleca AlinaRose.

Peelingi

Istnieje trzy podstawowe rodzaje stosowanych peelingów:

  • gruboziarniste,
  • drobnoziarniste,
  • enzymatyczne.

Wszystkie przeznaczone są do innego typu skóry, ale każdy z nich ma  właściwości wysoce złuszczające martwy naskórek. Efektem peelingu również jest poprawa ogólnego stanu cery. To właśnie dzięki nim zmarszczki mimiczne ust pojawiają się zdecydowanie znacznie później. W pewnym wieku swoją kosmetyczkę należy też wzbogacić o preparaty, typu kremy lub serum przeznaczone do konkretnego typu skóry. W ich składzie muszą zawierać się kompleksy witamin a także olej migdałowy, kolagen i elastyna poprawiające sprężystość skóry i zapobiegające jej przedwczesnemu wiotczeniu.

Bibliografia

1. Prem Y.W., Moccozet K.L., Magnenat-Thalmann N., Simulating wrinkles and skin aging, 1999

1 odpowiedzi do “Jak powstają zmarszczki mimiczne ust?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *