Czym są zmarszczki grawitacyjne?

Zmarszczki są naturalnym procesem starzenia się organizmu, którego początki można zaobserwować już po ukończeniu 25 roku życia.

Można wśród nich wyodrębnić trzy, różne od siebie rodzaje:

  • mimiczne – powstające na skutek nadaktywności mimicznej mięśni twarzy,
  • grawitacyjne – powstające poprzez przyciąganie ziemskie,
  • oraz strukturalne – których przyczyną powstawania jest tryb życia, środowisko, warunki atmosferyczne i sposób pielęgnacji skóry.

Dlaczego powstają zmarszczki grawitacyjne?

Wśród wszystkich rodzajów zmarszczek, które zostały wymienione powyżej, to właśnie grawitacyjne są dla wielu osób największą zagadką. Zmarszczki są typowym efektem utraty kolagenu i innych substancji utrzymujących elastyczność i sprężystość skóry. Z biegiem lat skóra wiotczeje i przestaje opierać się ziemskiemu przyciąganiu. Stąd właśnie nazwa rodzaju tych specyficznych zmian.

Zmarszczki grawitacyjne – krótka charakterystyka

Ten rodzaj zmarszczek zaliczany jest do mechanicznych. Niełatwo jest z nimi walczyć a wszelkie próby ich wygładzenia w domowych warunkach zwykle kończą się fiaskiem. Preparaty służące do domowego użytku świetnie radzą sobie ze zmarszczkami strukturalnymi. W początkowych fazach mogą nawet zupełnie je zniwelować. Zmarszczki grawitacyjne oraz mimiczne mogą zostać trwale usunięte jedynie poprzez ich tymczasowe wypełnianie, zwłaszcza po osiągnięciu 50 roku życia, kiedy proces starzenia niezwykle agresywnie przyspiesza.

Czy zmarszczkom grawitacyjnym można zapobiegać?

W wieku młodzieńczym jak najbardziej. Wystarczy jedynie odpowiednia pielęgnacja skóry, regularne zabiegi kosmetyczne oraz odpowiednie ćwiczenia. Eksperci twierdzą, że aktywność fizyczna w znaczny sposób opóźnia rozpoczęcie procesu starzenia się skóry oraz organizmy. Mięśnie poddawane wysiłkowi dłużej utrzymują prawidłową kondycję a tkanki są odpowiednio dotlenione. Zanim w ogóle pojawią się bruzdy należy bezwzględnie wystrzegać się wszelkiego rodzaju używek, które, jak w przypadku nikotyny, zatruwając organizm, powodują osłabienie jego kondycji, efektem czego jest nadmiernie szybkie starzenie.

Zdecydowanie warto stosować także specjalistyczne kremy i preparaty przeznaczone do konkretnego rodzaju skóry. Zaliczają się tu między innymi:

  • kosmetyki z olejem migdałowym,
  • serum witaminowe,
  • czyste oleje (pozwalają nie tylko wygładzić zmarszczki, ale również nawilżyć skórę),
  • kremy z kolagenem oraz elastyną.

Zmarszczki grawitacyjne prędzej czy później się pojawią. Warto jednak zadbać o to, aby opóźniać to tak długo, jak to tylko jest możliwe.

Bibliografia

1. Moriarty C.K., Zastosowanie toksyny botulinowej w zabiegach odmładzania skóry twarzy, 2004
2. Wasiluk M., Medycyna estetyczna bez tajemnic, 2016

1 odpowiedzi do “Czym są zmarszczki grawitacyjne?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *