Zmarszczki mimiczne – bezbolesne usuwanie

Istnieje wiele sposobów na usuwanie zmarszczek mimicznych. Niektóre są mniej skuteczne, inne niwelują je zupełnie (choć nie permanentnie).

Zabiegi te można podzielić na:

  • domowe – w postaci maseczek, serum, olejów, ćwiczeń i masaży,
  • specjalistyczne – którymi zajmuje się medycyna estetyczna.

Zmarszczki mimiczne – usuwanie i przeciwdziałanie domowymi sposobami

Zabiegi medyczne bywają nieco kosztowne, dlatego dla wielu osób bardzo ważne jest to, aby w miarę możliwości zadbać o swoją skórę w domu. Kiedy zmiany nie są jeszcze mocno zarysowane, można spróbować je spłycić, rozjaśniając jednocześnie twarz, ukrywając widoczne bruzdy.

Maseczki

Najpopularniejszym sposobem na usuwanie zmarszczek mimicznych są maseczki. W drogeriach dostępne są gotowe komponenty, które zawierają w swoim składzie ekstrakt z wielu, różnych substancji o działaniu przeciwzmarszczkowym. Również z domowych składników można jednak samodzielnie stworzyć upiększającą maskę.

Przepis na maseczkę z kurzego białka

Kurze jajo należy najpierw sparzyć. Następnie oddzielić białko od żółtka i ubić je na sztywną pianę. Dodać kilka kropli soku z cytryny oraz kilka kropel oleju migdałowego. Nałożyć na twarz i trzymać do wyschnięcia. Zabieg powtarzać raz w tygodniu, po uprzednim peelingu. Białko ma działanie ściągające i uelastyczniające. Olej migdałowy zrewitalizuje twarz a sok z cytryny doda jej promiennego wyglądu. Maskę przeciwzmarszczkową można też wykonać z żółtka.

Serum

W aptekach oraz drogeriach dostępne są specjalne kapsułki z odpowiednio zbilansowanym składem wszelkich składników odżywczych działających przeciwzmarszczkowo. Jedna ampułka z serum to jedna kuracja. Na widoczny efekt trzeba czekać około trzech tygodni.

Do domowych zabiegów przeciwzmarszczkowych i uelastyczniających zaliczą się również regularne masaże, peelingi oraz ćwiczenia gimnastyczne wzmacniające mięśnie, w obrębie których najczęściej powstają zmarszczki mimiczne.

Zmarszczki mimiczne – usuwanie w gabinetach medycyny estetycznej

Medycyna estetyczna to bardzo obszerny i szeroko rozwinięty dział, który doskonale radzi sobie z zatrzymywaniem procesów starzenia się skóry. Zmarszczki mimiczne można w sposób zupełnie bezinwazyjny i bezbolesny czasowo wypełnić poprzez:

  • toksynę botulinową – czyli popularny botoks paraliżujący nerwy, powodując rozluźnienie twarzy,
  • kwas hialuronowy – wiążący wodę i przywracający skórze dawny blask,
  • komórki macierzyste – pozyskiwane od pacjenta z jego własnej krwi lub tkanki tłuszczowej (zabieg najbezpieczniejszy, ale jednocześnie również najdroższy).

Trzy powyższe wypełniacze działają jednak czasowo. Po kilku miesiącach organizm je wypiera, a stan skóry powraca do pierwotnej formy. Istnieją permanentne wypełniacze, ale lekarze nie zalecają ich stosowania ze względu na liczne komplikacje i skutki uboczne, które następują zwykle po kilku latach od zabiegu. Pod skórą tworzą się zgrubienia i ziarniniaki, które mogą powodować chroniczne stany zapalne w obrębie leczonej tkanki. Wypełniacze te przesuwają się również pod tkaną, zgodnie z działaniem prawa grawitacji.

Bibliografia

1. Carlo A., Anna M.M., Chiara S., and Donatella V., Stability studies of new cosmetic formulations with vegetables extracts as functional agents, 2001
2. Rosa Pena Ferreira M., P. C. Costa P.C. , Bahia F.M., Efficacy of anti-wrinkle products in skin surface appearance: a comparative study using non-invasive methods, 2010

1 odpowiedzi do “Zmarszczki mimiczne – bezbolesne usuwanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *