Korona porcelanowa – popraw swój uśmiech

Korona porcelanowa to uzupełnienie protetyczne, które zmienia stan jamy ustnej na lepszy. Można je zakładać na naturalnych, oszlifowanych wcześniej zębach, ale także na implantach. Popularnością cieszą się korony porcelanowe na metalu. Jakie inne rodzaje oferują dentyści? I ile kosztują?

Korony porcelanowe – w jakich sytuacjach założyć?

Żeby założyć korony porcelanowe trzeba przejść ocenę stomatologiczną. Lekarz dentysta zachęci do założenia korony na zęby, jeśli:

 • zauważy u pacjenta przebarwienia i zmiany w kolorystyce szkliwa.
 • pacjent będzie miał zniszczony lub pęknięty ząb na tyle, by móc go oszlifować i skorzystać z nowej korony.

Korona porcelanowa nie jest wskazana przy:

 • nadmiernych zniszczeniach.
 • chorobach dziąseł.
 • chorobach języka.
 • przewlekłej kserostomii.
 • zbyt małej pozostałości zęba nad dziąsłem.

Co trzeba robić, żeby korona porcelanowa zachowała swoją jakość? Wystarczą podstawowe czynności takie jak:

 • regularne mycie zębów miękką szczoteczką.
 • czyszczenie przestrzeni między zębami z resztek jedzenia i bakterii (nici dentystyczne)
 • czyszczenie języka z osadów (plastikowa skrobaczka)
 • płukanie jamy ustnej płynami antybakteryjnymi (najlepiej z chlorheksydyną)

Korona na zęba – wady, zalety

Korona porcelanowaNowa korona na zęba nie działa nigdy destrukcyjnie. Oprócz szeregu zalet, ma też jednak wady. Korona porcelanowa znana jest z poprawy estetyki, stałości (nie ma ryzyka wypadnięcia) i dyskrecji. Posiada jednak duży stopień twardości, który może powodować ścieranie przeciwległych zębów.

Minusem są też wysokie ceny, zwłaszcza jeśli wybieramy korony porcelanowe na cyrkonie.

Korona porcelanowa na metalu – duża wytrzymałość

Korona porcelanowa na metalu cechuje się elastycznością – dzięki temu rzadko pęka i jest wytrzymała. Niestety niesie też ze sobą mankament estetyczny – linia dziąseł może ulec obniżeniu, przez co uwidoczni się szara barwa metalu.

Jeśli więc szukamy najlepszego rozwiązania dla przednich zębów, lepiej skorzystać z tlenku cyrkonu – korony porcelanowe na podbudowie cyrkonowej dopasowują się do naturalnych odcieni zębów.

Ile kosztuje korona porcelanowa? – Propozycje cenowe

Dylematem związanym z pójściem do stomatologa jest między innymi problem tego ile kosztuje korona porcelanowa. Pacjenci zastanawiają się czy mają możliwość skorzystania z refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia. Niestety, NFZ nie opłaca nowoczesnej protetyki, a ceny stomatologów z prywatną praktyką lekarską są różne. Najczęściej spotkamy się z kosztami:

 • korona porcelanowa na podbudowie metalowej – między 500 a 700 złotych
 • korona porcelanowa z cyrkonu – między 1000 a 1500 złotych

Korona porcelanowa na implancie – to popularne

Kiedy w jamie ustnej brakuje zęba, uwagę przyciąga korona porcelanowa na implancie. Oczywiście wcześniej potrzebne jest wkręcenie samego implantu, który zastąpi korzeń zęba – utracony np. wskutek postępowania próchnicy. Taka forma protetyczna jest bardzo droga (ok. 2000-5000 złotych), jednak z pewnością stanowi dobrą inwestycję nie tylko w estetykę, ale i zdrowie – przywraca właściwe, naturalne funkcje zębów.

Korony porcelanowe są praktyczne i estetyczne. Dentysta ocenia stan jamy ustnej i albo kwalifikuje pacjenta do założenia korony albo odrzuca go. Korona porcelanowa jest zawsze przygotowywana przez komputer – zapewnia to bardzo precyzyjne cięcie, dostosowane do konkretnego zęba pacjenta. Przed ostatecznym zacementowaniem, pacjent musi przejść zdjęcie RTG, oszlifowanie zęba przy użyciu wiertła, wycisk i przymiarki. W sytuacji zakładania korony na implanty zębowe, nie ma procesu szlifowania. Cały przebieg zmian w jamie ustnej może się odbyć w zaledwie trzech wizytach u wybranego dentysty.

5 (100%) 11 Ocen Artykułu

11 odpowiedź do “Korona porcelanowa – popraw swój uśmiech

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *